Řetězový most ve Stádlci

Na most jsme narazili docela náhodou, při cestě na Šumavu. Kousek pře mostem je malé parkoviště s útulným vodáckým přístavišťátkem, ze kterého je na celou konstrukci pěkný výhled. Stojí za projížďku, procházku i pokoukání. Doporučuju všem, přestože přístupová cesta (státní silnice z Tábora do Písku) je poněkud spletitá a nekvalitní.

Po zajímavé národní kulturní památce, jednom z posledních řetězových mostů ve střední Evropě, postavené v empírovém stylu přes řeku Lužnici (nedaleko Stádlce, okres Tábor) můžete přejít, nebo přejet. Omezeni jste pouze šířkou mezi pilíři a nosností mostu 2,5 tuny. Mýto se nevybírá :-)

V ČR jsou jen tři mosty vyhlášeny za národní kulturní památku - mimo Stádlce je to ještě Karlův most v Praze a kamenný most v Písku.

Most, vedoucí původně přes Vltavu, vyprojektoval Bedřich Schnirch a architekt Gassner, a postavil českobudějovický podnikatel Vojtěch Lanna v letech 1847 - 1848. Most sloužil 113 let na důležité obchodní cestě z bavorska do Haliče. Roku 1960 musel ustoupit Orlické přehradě, která by jej zatopila. Celý most byl rozebrán na 2000 kamenných kvádrů a 1100 ocelových částí, pečlivě označen, popsán a uložen.

V roce 1971 byly zahájeny přípravné práce ke znovuzbudování a roku 1975 byl most po renovaci a doplnění některých kamenných i kovových částí (14 tun železa bylo pořízeno nově) znovu otevřen na současném místě, kde spojuje břehy Lužnice. V roce 2006 prošel rekonstrukcí za 3,5 milionu korun, při které byla mimo jiné vyměněna smrková mostovka za dubovou.

Most o celkové délce 90 m je zavěšen na dvou dvojitých prohnutých řetězech (rozteč 430 mm), spojených s dřevěnou mostovkou širokou 8 metrů svislými kovovými táhly. Řetězy jsou protaženy otvory s kluznými ložisky ve dvou kamenných pylonech (ve tvaru brány o půdorysu 4*9 metrů a výšce nad vozovkou 10 metrů). Konce jsou kotveny do čepů uložených v hácích osmi železných kotevních desek - každá váží 2,3 tuny a jsou v párech uložené do zděných kamenných bloků.

Most bude mít svoji pamětní minci, připravovanou k vydání na jaře 2008. Nominální hodnota 2500 Kč, hmotnost 7,777g zlata o ryzosti 999,9/1000 Au.

Pohled z východního břehu
Unese našich 1.850 kg + bagáž pro 5 lidí?
Detail řetězu a rodiny :-)