Řetězový most ve Stádlci

Pohádka je mimo jiné geokeší "Pohádka Ivana Roubala", souřadnice si zasvěcení jistě najdou sami :-) Prokletost místa se mi potvrdila právě při hledáni keše. Všude v okolí, v lese i na blízkých lučinách je perfektní signál - aby taky ne, když jde o holý hřeben. Ovšem přímo v chalupě a na pozemcích k ní patřících (poznáte je snadno, jsou podmáčené a nesečené) není po signálu ani památky. Nejprve jsem měl podezření na poruchu GPSky, ale stačilo překročit plot a signál opět naskočil - a pak prý duchové neexistují.

Zchátralou usedlost bez elektřiny u obce Čachrov na Klatovsku, místními zvanou "Pohádka", si v roce 1991 pronajal Ivan Roubal. Prý zde chtěl chovat jeleny, ale prohrál papírovou válku s úřady. Namísto toho choval drůbež a černá vietnamská prasata. Spíše než svou zemědělskou činností je Roubal znám jako jeden z největších českých seriových vrahů. 1.3.2000 byl odsouzen na doživotí za 5 vražd, spáchaných v letech 1992 - 1994.

Na Pohádce se Roubal seznámil a podnikatele Františkem Heppnerem, který si chtěl poblíž pořídít vodní pilu. Po zmizení Heppnera a jeho ruské družky řekl Roubal jednomu ze svých synů, že je oba zavraždil a nechal sežrat prasaty. Syn později svoji výpověď popřel.

Mno, hlavně je Pohádka nádherné místo, úplně opuštěné, s překrásným výhledem do okolí. Přesto je zřejmě prokleté :-) Pohádka, původním jménem Christlhof, je nejmladší z trojice statků postavených v 16. století rodinou Pangerlových. Všechny domy stály na mírném svahu louky odkud byl překrásný výhled do kraje. Pangerlovi postupně vymírali a první dvě stavení se měnila v ruiny. Z pohádky tedy zůstal jen poslední dům z 19. století v němž se střídali majitelé. Nikdo si ale kouzelného místa na samotě dlouho neužil. Ženy se většinou zbláznily a muži oběsili – nikdo neví proč. Poslední majitelku tak dlouho pronásledovaly zlé předtuchy, že se raději odstěhovala k příbuzným do Německa. O pohádce kolují hrůzostrašné historky a v noci si jen málo lidí troufne se v jejím okolí zdržovat.

Když půjdete na Pohádku z obce Bradná, což je nejlepší přístupová cesta, procházíte těsně před koncem lesa (za kterým jsou již louky patřící k Pohádce) krátkým stoupáním. Cesta je zde kamenitá a v okolním lese najdete rovněž hromady kamení a různých prohlubní a kopečků. Dříve zde prý stávala malá chaloupka a v ní zůstávala Christelhofská čarodějnice. Lidé se báli do okolí chalupy chodit a šířili se o ní podivné zvěsti. 12. května 1828 vypukl v blízkém Strážově velký požár, při němž většina stavení lehla popelem. Každý si myslel, že za vše může čarodějnice. Rozhořčení lidé došli na Pohádku, čarodějnici z chatrče vyhnali, obstoupili ji, spílali a házeli na ní kameny. Zkrvavená čarodějnice obejmula břízu, která u chatrče rostla a ta vpila její krev. Od těchto dob měla bříza krvavě zbarvené dřevo. Tělo čarodějnice poté lidé hodili do chalupy a tu zapálili. Od té doby se zde dějí podivné věci.

Pohled na nejméně zarostlou část obytné budovy
Po sněhové nadílce v zimě 2006 zřícené stodoly a stáje
Cestou rostly vynikající ostružiny
Louky kousek nad Pohádkou