Svět vodních divů - Krimml

Na netu jsem o této poměrně nové atrakci nic nenašel, tak alespoň stručně. Nepříliš velký areál "Světa vodních divů" najdete za zády informačního centra Krimmelských vodopádů, ve středu všech pěti parkovišť. Zaparkujete zdarma či za jedno eurko hlídaně, lístek do Vodních divů stojí tuším 8 Eu, a pro držitele "Salcburgen land karte" je zdarma - a to se vyplatí.

Vlevo od vchodu najdete luxustí WC a kinosál, kde v nekonečné smyčce běží naučný film o vodě a vodopádech. Neshlédl jsem, nemohu tedy hodnotit.

Vpravo od vchodu v nové budově naleznete ve dvou patrech expozici o vodě. Spousta zajímavých článků, nádherných fotografií, několik vzdělávacích interaktivních hračiček pro vyblbnutí dětí i dospělých. Například hopkání s tenisákem po vodních paprscích, proud vody co vypadá jako pevná železná tyč, trojrozměrný film o Krimmelských vodopádech a vodě, počítačová interaktivní simulace vodní hladiny, reagující na pohyb vaší ruky, interaktivní testy. A v podkroví dalekohled k přehlédnutí místní vodopádové jedničky. Moc pěkné.

Venku se zelená zahradoparčík naplněný různorodými udělátky. Ty umožňují vyzkoušet si na vlastní ruce, nohy, hlavy a šaty základní principy hydrauliky. Na vodní houpačce můžete čerpat vodu, která roztáčí Peltonovu, Kaplanovu, či tu třetí turbínu, na jejíž jméno si nikdy nemůžu vzpomenout.

Taky můžete čerpat Archimedovým šroubem, což je lepší - cáká míň jak houpačka. O kousek dál si zaběháte po chodníku, který po vás, při došlápnutí na dlaždice, zákeřně stříká ze spousty trysek ukrytých v keřích. Na malé skalce si můžete vytvarovat vodní kvítek a projít vodní bránou dál. Brána je perfektní, vypadá, jako by si z jedné strany na druhou přehazovali nadprůměrně schopní žongléři řetízek z vodních kuliček.

Taky se můžete zvážit na hydraulické váze, roztočit si klikou vlastní Maelstrom, nebo alespoň malý vodní vír, a chlapi si samozřejmě zasoutěží, kdo ho má větší. Pak se chopíte podivného hydraulického joysticu a můžete ovládat hydraulického robotka. Když se povede, zalejete přihlížející tůristy, nebo alespoň lekníny v rybníčku. Nakonec si zahoupete z hydraulickýma kytičkama a bude čas na sváču.

Pro dokonalé vyhrání ze všema blbůstkama potřebujete alespoň hodinu a na expozici uvnitř budovy další hodinku. Peněz netřeba litovat, odevzdáte přiměřený obolus za spoustu poutavé muziky.

Doporučil bych návštěvu mimo hlavní sezónu, budete mít klid na naučné cákání a taky raději slunný teplejší den, zejména pokud s sebou vezmete i děti.

Archimedův šroub
Interaktivní virtuální vodní plocha
Hydraulická váha