Památník O. Schindlera ve Svitavách

Nevím, jestli Svitavy patří přímo na Vysočinu, ale dvakrát jsem přes ně na Vysočinu jel :-) město je docela pěkné, i když názvoslovně nudné. Svitavy totiž leží v okrese Svitavy, protéká jím řeka Svitava, leží ve Svitavské pahorkatině a jsou součástí mikroregionu Svitavsko. Na druhou stranu může být fajn učit se ve Svitavách zeměpis. Btw Svitavy založili někdy ve 12. století mniši premonstráti z Brna a k rozvoji je nakopnul o století později biskup Bruno ze Schauenburka, který se ve 13. století pletl na Moravě asi do všeho.

Svitavy se chlubí čtyřmi rodáky. Valentin Oswald Ottendorfer (1826 - 1900) byl zajímavý zejména množstvím peněz, které vlastnil. Něco z nich přiteklo z daleké Ameriky i do Svitav a postavil se z nich chudobinec, nemocnice, veřejná knihovna, vyšší zemská reálná škola a jiné, za celkem jeden milion zlatých. Na nakladatele docela slušný balík.

Prof. ing. Dr. Viktor Felber (1880 - 1942) byl rektorem ČVUT a velkým demokratem, což jej přivedlo za druhé války před popravčí četu. Třetím rodákem je Alexander Makowsky (1833 - 1908). Ten se mimo své dlouhověkosti proslavil působením ve funkci rektora brněnského VUT a fušováním do geologie, botaniky a historie.

No a konečně ten čtvrtý rodák, a díky filmu "Schindlerův seznam" asi nejznámější, je Oskar Schindler (1908 - 1974). Podstatu Schindlerovy slávy ztvárnil režisér Steven Spielberg velmi sugestivně a zařadil tak svůj snímek, ziskem tří Zlatých glóbů a sedmi Oscarů, mezi nejúspěšnější filmy všech dob. Ve stručnosti je Schindler - rodák z Brněnce u Svitav a člen NSDAP - hochštapler, který za války zachránil více než 1100 polských Židů před smrtí v koncentračních táborech a který je jako jediný nacista pohřben na jeruzalémském hřbitově na hoře Sion.

V roce 1994 odhalilo město Svitavy Oskaru Schindlerovi pamětní desku v parku Jana Palacha. Jde o docela pěkné dílko, které najdete hnedle u hlavní cesty, asi uprostřed její hranice s parkem. Samotný Park Jana Palacha je mnohem pěknější jak pomníček, a jeho návštěvu vřele doporučuji. Docela rozlehlý, vzorně udržovaný park, s vkusně kombinovanými vodními plochami, květinovou výzdobou a vzrostlými stromy mi připomíná čínskou zahradu v obří velikosti. Vyblbnou se tu i děti a znavení tůristé se můžou natáhnout na vzorně anglicky střižený trávník.

Oskar Schindler byl rozporuplná osobnost. Ve Svitavách dostal přezdívku Schindler - gauner. Byl členem nacistické strany NSDAP a německé výzvědné služby Abwehru. Za špionážní činnost proti Československé republice byl ve svitavském hotelu Ungar (dnešní hotel Slavia) zatčen a v Brně odsouzen ke dvěma měsícům těžkého žaláře. Později mu byl trest amnestií zkrácen na polovinu. V roce 1939 se dostává do polského Krakova, kde kupuje továrnu na výrobu smaltovaného nádobí. Zaměstnává v ní židy z krakovského ghetta. Po zrušení ghetta v roce 1943 a přemístění židů do koncentračního tábora Plaszov usiluje Schindler o zřízení malého tábora pro své dělníky, aby byli uchráněni od nacistické agrese v koncentračním táboře.

V roce 1944 přemísťuje svoji továrnu i vězně do Brněnce u Svitav. Pomocí seznamů, na kterých byli vězni uváděni pod fingovanými profesemi, Schindler převáži do Brněnce celkem 1 100 lidí. Transport tří set "svých" žen, který se omylem dostal do Osvětimi, získává Oskar Schindler pomocí úplatků zpátky a odváží do Brněnce. Krátce před skončením války Schindler organizuje odchod německých stráží z tábora a jeho dělníci mu pak pomáhají v útěku před Rudou armádou do amerického vojenského pásma.

Za záchranu svých životů jsou mu Židé po celý zbytek jeho života vděčni a podporují ho ve chvílích, kdy se sám nemůže prosadit. Každým rokem je zván do Izraele, dostává řadu mírových cen i Záslužný kříž Konrada Adenauera. V Jeruzalémě v Aleji Spravedlivých zasadil svůj strom, jenž se stal symbolem jeho činu. Izraelské děti se o něm mohou dočíst ve svých učebnicích.

Památník Oskara Schindlera
Park Jana Palacha
park Jana Palacha